Evlerini bırakıp çadırda yaşamaya başladılar: “Kesinlikle daha ucuz”

YouTube kanalı “Exploring Alternatives”e röportaj veren Joe ve Leah Hinterberger, izleyicilere iki kedileri Peeko ve Lily ile paylaştıkları dairesel evlerini gezdirdi.

Yeni hayatlarından oldukça memnun olduklarını ifade eden çift, yurda taşınmanın hayatlarını “daha iyiye doğru” değiştirdiğini belirtti.

Beş aydır burada yaşayan çift, çadırın onlara 553 bin TL’ye (18 bin $) mal olduğunu ve geleneksel bir evden çok daha ucuza geldiğini anlatıyor.

TESİSAT SORUNLARI VAR

Leah, Daily Mail’e karşılaştıkları en büyük zorluğun akan su veya iç mekan tesisatının olmaması olduğunu, bu nedenle su tüketimi konusunda çok dikkatli olduklarını söyledi.

Diğer bir dezavantajı ise tuvaletleri dışarıda olduğu için gece yarısı dondurucu soğuklarda dışarı çıkmanın zorluğu olarak açıkladı.

Kışın, dışarıdaki duşların boruları da donuyor, bu yüzden çift rahatça yıkanabilmek için yerel bir spor salonuna kaydolmuşlar.

Ancak Leah, bunların küçük sorunlar olduğunu ve yurt yaşamının olumsuz yanlarından çok olumlu yanlarının olduğunu söylüyor.

Bunları da, “Madalyonun diğer tarafında, yurdumuzda yaşamanın en sevdiğimiz yanlarından biri doğaya son derece yakın olmak var. Ne yaptığımızı kontrol etmek için sık sık uğrayan meraklı yaratıklarımız var.”

“Yağmur benim en sevdiğim kısım, çadırın üzerinde çıkardığı ses çok sakinleştirici. Ayrıca kısa sürede temizlenebilecek küçük bir alan” şeklinde açıkladı.

“YUVARLAK ÇADIRA GÖRE MOBİLYA BULMAK ZOR”

Joe ve Leah, şu anda yaşadıkları bölgede yeni işler bulduktan sonra Haziran 2023’te evlerinden taşındılar.

Joe bir kamyon tamircisi olarak çalışıyor, Leah ise yurtlarının bulunduğu First Nation Reserve’de çalışıyor.

Videoda, mutfak, yemek alanı, açık dolap, merkezi odun sobası ve yatak dahil olmak üzere bazı alanları sergileyen çift, yuvarlak bir yerde yaşamanın “kesinlikle farklı” olduğunu ve uygun mobilya bulmanın zor olabileceğini belirtiyor.

Yaşam masraflarına değinen Leah, artık konut kredisi ödemediklerini ve tek harcamalarının hidroelektrik, gıda malzemeleri, sigorta, cep telefonları, spor salonu üyeliği ve arabaları için yakıt olduğunu söylüyor.

“AÇIK FİKİRLİ OLMAK ŞART”

Bu hayatı düşünen diğer kişiler için de Leah, “Yurt hayatı herkese göre değil ve bence gerçekten açık fikirli olmanız, kendi yetenekleriniz ve sınırlarınızla uyumlu olmanız gerekiyor.”

“Eşyalarımızın çoğunu verdik ve yalnızca geçinmemiz için gerekenleri tuttuk, bazıları bunun lüks bir yaşam olmadığını söylese de sizi gerçekten mutlu etmek için ne kadar az şeye ihtiyacınız olduğunu çok çabuk fark ediyorsunuz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x