Alexander Ceferin’den Süper Lig projesine tepki: ‘Futbolun mezarını kazmak için…’

UEFA Başkanı Alexander Ceferin, Süper Lig projesini destekleyenlerle ilgili açıklama yaptı.

Ceferin’in açıklamaları şu şekilde: 

“Futbol satılık değil! Birileri UEFA’nın 70 yıllık tarihini ayaklar altına almaya çalıştı. Futbolun kurtarıcısı olduğunu iddia edenler, futbolun mezarını kazmak için uğraşıyor. Kurban rolü oynuyorlar ama vahşi yırtıcıdan başka bir şey değiller! Sadaka ile dayanışmayı karıştırıyorlar!”

“BİZİ BÖLMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Bazıları para ile her şeyin satın alınabileceğine inanıyor! Ama bu bizim bakış açımız olamaz. Bugün, ayrıcalıklı bir azınlığa sürekli artan karlar sağlamak için doyumsuz arzuyla hareket eden birkaç kişi, serbest piyasa adına bizi bölmeye çalışıyor.”

“TARAFTAR APTAL DEĞİL”

“Futbol taraftarları aptal değil… Taraftarlar futbolun satılık olmadığını biliyor. Hayalleri satın alamazsınız. Sportif değerleri satın alamazsınız. Futbolu güçlü ve görkemli bir oyun haline getiren değerleri satın alamazsınız. 70 yıllık tarihi satın alamazsınız.”

“HER ZAMAN BİR B PLANI VARDIR”

“Futbol bir oyundan çok daha fazlasıdır ve daha iyi, daha sürdürülebilir bir dünya inşa etmek için üzerimize düşeni yapmalıyız. Futbolda her zaman bir B planı vardır. Ama B gezegeni yoktur.”

“DEVRİM NİTELİĞİNDE YENİ FORMAT”

“EURO2024’te devrim niteliğinde yeni bir formatın lansmanına tanık olacağız. Daha fazla adalet, eşitlik, heyecan ve duygu vaat eden yeni bir format.”

“YENİ BİR TARZ BULMAYI BAŞARDIK”

“Ortaklarımızla, özellikle de FIFA ile işler her zaman kolay olmadı. Ancak FIFA Başkanı Gianni Infantino birlikte yeni bir sayfa açmamıza yardımcı olacak bir işleyiş tarzı bulmayı başardık. UEFA ve FIFA ayrılırsa futbolun zarar göreceğini fark ettik. Yeniden keşfedilen bu birlik, futbolun bir numaralı spor olarak kalmasını sağlayarak piramit sistemimizi koruyor ve korumaya devam edecek.”

“BİRLİK İÇİNDEYİZ”

“Ayrıca kulüplere ve Avrupa Kulüpler Birliği’ne, liglere, Avrupalı Futbolcular Birliği’ne ve taraftar birliklerine gösterilen güven için de minnettarım. Sizler futbolun temelisiniz. Her zaman aynı fikirde olmadık ama bugün birlikteyiz. Birlik içindeyiz ve her zamankinden daha güçlüyüz.”

“HİKAYEMİZ YENİ BAŞLIYOR”

“Eminim açıkça belirttiğim gibi 70 yıllık tarih öylece bir kenara atılamaz. Bizim hikayemiz daha yeni başlıyor. Birlikte yazmaya devam edeceğimiz bir hikaye. Hep birlikte.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x